Slow animals – alkalom épülésre és lelassulásra
A helyi média a Szombathelyi Képtárban Slow Animals címmel nyílt tárlatot izgalmas, nem mindennapi kiállításnak minősítette, teljes joggal. A kortárs tárlat megtekintése előtt érdemes elolvasni a bejáratnál elhelyezett rövid szövegeket. Segítenek, eligazítanak, és a nézőben felmerülő kérdésekre, ha nem is mindig adnak választ, de közelebb visznek bennünket a keresett megoldásokhoz. Feltéve, ha keressük őket. Idézzünk: "Milyen érzés növénynek lenni? A növények dinamikusak és rugalmasak, bensőséges kapcsolatban élnek környezetükkel. A legújabb neurobiológiai kutatások szerint a növények érzékelik a külvilágot, és célirányosan cselekednek. Ha hosszabb ideig figyeljük a növényeket, figyelmesen tanulmányozzuk őket, és tudatosan elsajátítjuk viselkedési szabályaikat, életmódjukat, átalakulás kezdődik bennünk is. Gondolkodásunk gördülékenyebbé és dinamikusabbá válik; ráébredünk, hogy miként vagyunk beágyazva a világba."
A kiállítás különlegességét adja az is, hogy mögött egy szombathelyi egyesület áll. A 2015-ban alakult Westwerk Egyesület 2015 óta szervez Szombathelyen kiállításokat, performance-okat, művészeti táborokat, szakmai konferenciákat. Habár az egyesületnek már számtalan közös megmozdulása volt, ez az első országos csoportos kiállítás, amit szervetek. Érdemes elolvasni az egyesület honlapján található bemutatkozást: „Az Egyesület célja kulturális tevékenység folytatása, ezen belül az Egyesület közvetlen célja olyan alkotóművészeti műhelyként való működés, mely értékmegőrző- és teremtő feladattal van jelen a város és a megye életében. Ennek érdekében az Egyesület, a művészet különbözőterületein tevékenykedő alkotók közös munkáját, a kölcsönös szakmai tájékozódást és a közös munka során az egyes művészeti ágak egymásra hatását, fúzióját segíti elő és biztosítja. Az Egyesület felkutatja és megszólítja azokat a művészet és a kreatív ipar területén tevékenykedő szakembereket, akik a művészetről, mint komplex rendszerről gondolkodnak és keresik a társművészetek kapcsolódási lehetőségeit, a határok közötti átjárást. A közös munka célja a szakmai párbeszéd elősegítése, az elszigetelt alkotói lét feloldása, az eltérő művészeti törekvések megértése és az értékek kölcsönös tisztelete, megbecsülése.” Elismerésre méltó célkitűzések.
A kiállítás még annak idején a Bloomsday-en nyílt, James Joyce Ulyssesének is van egy zöld, ökológiai vonala, amit az egyesület több tagja is fontosnak tart. A felvonultatott művek alapvetően a növényekkel és az állatokkal foglalkoznak, például arra keresik a választ, hogy milyen érzés növénynek lenni, illetve hogyan mozognak a lassú állatok.
A kiállítás központi témája a növény, ami újabban nagyon érdekli a filozófusokat és a művészeket is. A növényeket a közgondolkodásban még állatoknál is kevesebbre (innen a cím: lassú állatok) tartjuk, sőt sokszor nem is érzékeljük létezésüket őket a környezetünkben.
A tárlat kurátorai: Baki Orsolya és Farkas Imre. Kiállító művészek:
Áfrány Gábor - médiaművész
Baki Orsolya - képzőművész
Bonyhády Károly – grafikusművész
Buharov testvérek – képzőművészek
Dániel András - grafikusművész
Dénes Nóra – fotóművész
Deres Zsófia - költő
Farkas Imre - képzőművész
Géczi János – képzőművész
Gerhes Gábor- képzőművész
Grubánovics Attila - képzőművész
Horváth Dániel – képzőművész
Horváth Zsófia - festőművész
Karácsonyi László – képzőművész
Kassai Ferenc - grafikusművész
Kis Róka Csaba – festőművész
Masszi Ferenc - képzőművész
Módra Bettina - képzőművész
Molnár Mercédesz - szobrász
Nagy Csaba- képzőművész
Nagy Róbert - médiaművész
Navratil Judit - médiművész
Pálfy Gyöngyvér - szobrász
Rasperger Dávid - képzőművész
Söptei Eszter - iparművész
Süveges Rita – képzőművész
Szabó Eszter Ágnes - képzőművész
Szántó István – festőművész
Szirmai Nóra - képzőművész
Sztranyák Zsófia – képzőművész
Szurcsik János - képzőművész
Szurcsik Walenta Andrea - képzőművész
T. Takács Tibor - festőművész
Takács Fruzsina - médiaművész
Tóth Kinga - képzőművész, irodalmár
Tóth Norbert - képzőművész
Tóth Péter - építész
Veres Adrienn – képzőművész
W. Horváth Tibor – médiaművész
A képek forrása: nyugat.hu, magyarmuzeumok.hu, Ráadás Magazin