A Színházi Kritikusok Céhe idén 45. alkalommal adta át a Színikritikusok díját, amellyel a 2023/2024-es évad kiemelkedő színházi teljesítményeit ismeri el. Gyévuska előadásunk is bekerült a legjobb három kőszínházi előadás közé, végül ebben a kategóriában a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának Az igazság gyertyái című előadás nyert. Major Erik, színházunk egykori tagja lett a legígéretesebb pályakezdő.
Átadták a Színikritikusok díját: Marosvásárhelyre került a legtöbb díj
56 színház és társulat, 116 előadás: ennyi szerepelt a Színházi Kritikusok Céhe tagjainak 19 szavazólapján közülük a díjátadót 14 kategóriában hagyományosan három-három nominált várhatta.
A legtöbb díjat, négyet a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata vihetett haza, ebből három Az igazság gyertyái című előadás alkotóinak (a legjobb előadás, új magyar dráma/színpadi szöveg és női főszereplő, azaz Sebestyén Aba rendező, Székely Csaba író és B. Fülöp Erzsébet színművész) elismerése. A három legjobb kőszínházi előadás közé bekerült Gyévuska előadásunk Nagy Péter István rendezésében, a harmadik jelölt a Lidércek, Shaxpeare, Delírium az Örkény István Színház előadása volt, rendező: Bodó Viktor. Gyévuska előadásunk ebben az évadban is műsoron marad, hamarosan tájékoztatjuk nézőinket az előadásnapokról.
A legígéretesebb pályakezdő kategóriában harmadik alkalommal jelölt Major Erik idén elvitte a díjat. A színművész 2022-ben és 2023-ban még a szombathelyi Weöres Sándor Színház, idén már a Radnóti Színház tagjaként szerepelt a listán, de mivel a céhtagok különösen ebben a kategóriában több évad teljesítményét is figyelembe veszik, az elismerés mindkét színházat illeti.
Major Erik (Fotó: Mészáros Zsolt)
A 19 szavazólap hagyományosan a Színház folyóirat oldalán (szinhaz.net) böngészhető végig.
Színikritikusok díja 2023/2024
Életműdíj: Hernyák György
Jövő díj: STEREO AKT
Különdíj: THEALTER
A legjobb független színházi előadás: Prudencia Hart különös kivetkezése (Stúdió K Színház, rendező: Kovács D. Dániel)
A legjobb kőszínházi előadás: Az igazság gyertyái (Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat, rendező: Sebestyén Aba)
A legjobb szórakoztató színházi előadás: Csárdáskirálynő (Nagyváradi Szigligeti Színház, rendező: Novák Eszter)
A legjobb gyerek- és ifjúsági előadás: Klara és a Nap (Örkény Színház, koncepció: Fodor Orsolya, Hajós Zsuzsa, Neudold Júlia)
A legjobb rendezés: Liliom (Budaörsi Latinovits Színház, rendező: Kovalik Balázs)
A legjobb női főszereplő: B. Fülöp Erzsébet (Az igazság gyertyái, Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat)
A legjobb férfi főszereplő: Pál András (Oidipusz, Radnóti Színház)
A legjobb női epizódszereplő: Berekméri Katalin (Csónak, avagy előttünk az özönvíz, Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat); Mentes Júlia (Extázis, Katona József Színház); Zsigmond Emőke (Lidércek, Shaxpeare, Delírium, Örkény István Színház)
A legjobb férfi epizódszereplő: Znamenák István (Karácsonyozzatok velünk, vagy ússzatok haza, Örkény István Színház)
A legígéretesebb pályakezdő: Major Erik
A legjobb új magyar dráma/színpadi szöveg: Székely Csaba: Az igazság gyertyái
A legjobb díszlet: Extázis (Katona József Színház, tervező: Devich Botond)
A legjobb jelmez: Pekingi ősz (Katona József Színház, tervező: Szakos Kriszta)
A legjobb színházi zene: Üvöltő szelek (Benoit Produkció–Szentendrei Teátrum, zeneszerző: Kákonyi Árpád)
Különdíj: Závada Péter, David Greig: Prudencia Hart különös kivetkezése című darabjának fordításáért és a Stúdió K Színház-beli előadás szövegének létrehozásáért.
-zenedráma-
1942. április 21-én kiadják a parancsot a Nyolcadik Kinizsi Pál kerékpáros lövészezred katonáinak: másnap csatlakoznak a Don-kanyarba vezényelt hetedik könnyűhadosztályhoz. Az utolsó estéjükön a tiszteknek és honvédoknak azonban az ezredes feleségének avantgárd műsorán kell részt venniük. Kartotékok és táskák, fecskendők és pezsgőspoharak keresztezik egymás útját a Gizella-bálon, miközben mindenki erőltetett optimizmussal és kedélyes szorongással sodródik a doni tragédia elkerülhetetlen végkifejlete felé, ahol már azelőtt eldöntötték sorsukat, mielőtt megszólalhattak volna. Aki túléli, se képes továbblépni, és aki meghalt, se tűnt el örökre. Hogyan képes mégis ez a dráma a magyar történelem egyik legsötétebb eseményét megőrizni ezen a roncsolt kópián, ezekkel a roncsolt sorsokkal? Megrendítő és komikus tartományba vezényel minket Pintér Béla zenedrámája, ahol a személyes sorsokra nagyítás, az önvád haláltánca, valamint a Puccinibe oltott korabeli slágerek és az újraírt katonadalok humora segítenek nekünk, hogy belenézzünk a történelmi emlékezet kútjába. Az előadás a Színikritkusok Céhe szavazatai alapján bekerült a 2023/2024-es évad három legjobb kőszínházi előadása közé. Az előadásban elhangzó betétdalok szerzői: Erdélyi Mihály, Fényes Szabolcs, Füredi (Huzly) Imre, Harmath Imre, Kovách Kálmán, Mihály István, Pártos Jenő, Polgár Tibor, Sándor Jenő. A dalok felhasználását az UMPA ügynökség engedélyezte.
Darvas Benedek-
Pintér Béla:
Gyévuska
Az előadást 14 éven felüli nézőinknek ajánljuk!
Rendező:
Nagy Péter István
Szereplők:
Szabó Tibor
Domokos Zsolt
Nagy-Bakonyi Boglárka
Némedi Árpád
Gyulai-Zékány István
Hajdu Péter István
Szerémi Zoltán
Németh Judit
Mari Dorottya
Herman Flóra
Nagy Cili
Bemutató: 2024. február 23., péntek, Színházterem