ugrás a tartalomra

Weöres Sándor-díjjal tüntette ki Szombathely városa Szerémi Zoltánt

2024. november 9.

Szombathely kulturális életében végzett kimagasló munkája elismeréseként Weöres Sándor díjat kapott Szerémi Zoltán színészünk a 2024-es Szent Márton Gálán.

„Weöres Sándor-díj” adományozható annak a művészeti tevékenységet folytató személynek, csoportnak vagy alkotó közösségnek, aki vagy amely Szombathely város művészeti életében végzett kiemelkedő munkájával környezetében megbecsülést szerzett vagy Szombathely város hírnevét gyarapítja.

A 2024-es Szent Márton Gálán Szerémi Zoltán vehette át a Weöres Sándor-díjat.  Színházunk alapító művésze és örökös tagja a díjátadót követően így fogalmazta meg gondolatait: 

-A Koldusoperá-ban Bicska Maxi szájából hangzik el a Brecht-i tételmondat, miszerint mi egy bankrablás, egy bankalapításhoz képest. Színházi világunkban viszont pozitív előjellel mondhatjuk, hogy mi egy színházhoz szerződés, egy színház alapításához képest… Itt Szombathelyen ez utóbbit élhettem meg, mikor 2007-ben - alapító tagként - a Weöres Sándor Színházhoz szerződtem. Az itt eltöltött idő alatt bőven volt időm belegondolni, hogy bizony azon neves színművészeink nagy részével álltam már egy színpadon, akikről a Weöres Sándor Színház a bérleteit elnevezte: Páger Antal, Rátonyi Róbert, Ruttkai Éva, Garas Dezső, Hollósi Frigyes… és csak remélni tudom, hogy művészi munkám esetleg méltó lehet a nagy elődökéhez. Az itt eltöltött 16 év mély nyomot hagyott bennem, Szombathely - bizton állíthatom - immár második otthonom lett. A Weöres Sándor-díj ennek a dolgos 16 évnek a megtisztelő elismerése. A díjat és az elismerést is hálásan köszönöm! - nyilatkozta a díjátadást követően Szerémi Zoltán. 

Szerémi Zoltán - Weöres Sándor-díj / Mészáros Zsolt

A Szent Márton Gálán elhangzott laudáció:

Szerémi Zoltán színművész a Weöres Sándor Színház alapító és örökös tagja.

1983-ban végezte el a Színház- és Filmművészeti Főiskolát. Pályafutását a Vígszínházban kezdte, majd a Szolnoki Szigligeti, a Miskolci Nemzeti, a Szegedi Nemzeti és végül a Veszprémi Petőfi Színház társulatának volt meghatározó színésze. Pályáján a leghosszabb ideje Szombathely város színházában tag.

Szerepformálásait rendkívül alapos felkészülés jellemzi. Teljes azonosulással igyekszik az életre keltendő személyek legapróbb rezdüléseit és legszenvedélyesebb kitöréseit is megteremteni. Ez a rendkívüli szakmai alázat és odaadó hozzáállás a nézők és a kritikusok részéről sem maradt észrevétlen. A Weöres Sándor Színházban nagy szakmai és közönségsikert aratott a 9700 című nyitóelőadás Toronyi Lajosaként, a La Mancha lovagja című musical címszereplőjeként, Molnár Ferenc Az üvegcipőjének Sipos uraként. Rendezőként jegyzi a Portugált, melynek kísérőzenéjét is ő szerezte, zeneszerzőként pedig több előadásban – többek között a „Mackó kalandjai”-ban vagy a „Kék pék”-ben is közreműködött. 2023-ban a Színházi Kritikusok Céhe 3 díját elnyerő Kivilágos kivirradtig című színmű Doby Istvánjaként a karakter személyes hatóerejével teremtett erős aurát. Burnett A kis lord című művének színpadi változatában Havisham ügyvéd megformálásáért 2011-ben a Rivalda Fesztiválon elnyerte a legjobb férfi mellékszereplő díját. A falu rossza című népszínműben Cserebogár Jóska szerepében remekelt, s ezzel a teljesítményével a 2017-es Pécsi Országos Színházi Találkozón kiérdemelte a Magyar Művészeti Akadémia Színházművészeti Tagozata Alkotói Díját.

2024-ben a Weöres Sándor Színház örökös tagja lett. Példamutató alkotói habitusa, igazi csapatjátékos szellemisége, nem mellesleg remek humora miatt a szombathelyi társulatban osztatlan megbecsülés övezi munkáját. Magas színvonalon végzett kiemelkedő színészi teljesítményéért, művészi megújulást felmutató alkotói kvalitásáért a színházi szakma, a kritika és a szombathelyi közönség egyértelmű figyelemmel tüntette ki eddigi szakmai életútját.

Tizenhat éve tartó, a szombathelyi Weöres Sándor Színházért folytatott színházalapító és kultúrateremtő tevékenységével, kétségbevonhatatlan művészi teljesítményével anyaszínházát és Szombathely városát a színházi élet jelentős fórumává emelte. Komoly sikerekben gazdag eddigi pályája, példamutató alkotói habitusa és etikus művészi magatartása méltóvá és érdemessé teszik a Weöres Sándor-díjra.