Szivárvány havasán - Köpönyeg és palást
Írta: Szombath András
SZIVÁRVÁNY HAVASÁN - KÖPÖNYEG ÉS PALÁST
dráma
Egy szünettel - 110 perc
2014-ben nyílt drámapályázatot hirdetett Szent Márton születésének 1700. évfordulója alkalmából Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata. A nyertes pályaművet - Szombath András: Szivárvány havasán - Köpönyeg és palást című drámáját - 2016-ban műsorára tűzi a Weöres Sándor Színház.
Idén ünnepeljük Európa egyik legnagyobb szentje, Szent Márton születésének 1700-adik évfordulóját. Mint köztudott, Kr. u. 316-ban Savariában látta meg a napvilágot, s bár ifjúkorában messzire került szülővárosától, negyvenévesen, immár keresztény hívőként visszatért ide, hogy hirdesse hitét és megkeresztelje az édesanyját. Egész élete a szeretet, a könyörületesség, az alázat és a bátorság gyakorlásában telt el, s amikor 81 éves korában, a franciaországi Tours püspökeként meghalt, már csodatévő szentként tisztelték. Mindmáig személyéhez kötjük az európai identitástudat humanista értékrendjének – az igazságosság, a tolerancia, a szolidaritás, a segítségnyújtás, a szellemi és anyagi javak megosztása morális elvének – megteremtését. Példája átível nemzeteken és nemzedékeken, áthatja földrészünk múltját és eszmei örökségét, s kalauzunk lehet Európa közös szellemiségének megtalálásához.
"Szombath András darabja a katolikus egyház sorsfordító éveit dolgozza fel, amikor az államhivatássá vált kereszténység próbálja megtalálni a helyét a császári hatalom partnereként. Ez a helyzet a jámbor püspökök és más, egyházi méltóságok között viszályt teremt, azt is mondhatnánk, - keresztényietlen viszályt – mert vannak közöttük, akik meg akarják tartani az egyház függetlenségét, és vannak, akik alkalmazkodnának az új, immáron hatalminak nevezhető helyzethez, és saját vágyaik kielégítésére használják fel azt." - mondja Babarczy László.
A Szivárvány havasán - Köpönyeg és palást - története 384-ben játszódik, két helyszínen, Burdigala-ban (Bordeaux) és Treveriben (Trier).
„Az előadás azért időszerű 2016-ban, mert Szent Márton példamutatása ma is elszántan és ellentmondást nem tűrően száll szembe a meggazdagodással, fényűzéssel és az elvilágiasodással, továbbá azért, mert a hit az ember életében ma is mindennél fontosabb.” – Jordán Tamás.
Vonatkozó cikk:
Szereplők:
Instantius, püspök, Priscillanus szövetségese Jordán Tamás, Kenderes Csaba, Trokán Péter, Endrődy Krisztián, Matusek Attila, Kelemen Zoltán
Delphinus, Burdigala püspöke Horváth Ákos
Héraiskos, püspök, Kopios Avass Attila
Evodius, praefectus, a vizsgálat vezetője Vass Szilárd
Nona, szolgálólány Edvi Henrietta
Kincstárnok Szabó Róbert Endre
Németh Judit
Ostyola Zsuzsanna
Németh Gyöngyi
Móri Csaba Kecsa
Alkotók:
Dramaturg Barták Balázs
Zene Melis László
Díszlettervező Pilinyi Márta
Jelmeztervező Cselényi Nóra
Korrepetítor Falusi Anikó
Kellékes Poór Éva
Súgó Balogh Lívia
Ügyelő Győrváry Eszter
Rendezőasszisztens Móri Csaba Kecsa
RENDEZŐ Babarczy László
A zenei felvételen közreműködnek a Nyugat-magyarországi Egyetem Zenei Intézeti Tanszékének hallgatói.
Bemutató: 2016. március 5. 19 óra, Nagyszínpad
Az előadás színpadra állítását Magyarország Kormánya, Szombathely Megyei Jogú Város és a Nemzeti Kulturális Alapprogram támogatta.