ugrás a tartalomra
A színházról
Sajtószemle
Galéria
Online jegyvásárlás
Online szabadbérlet vásárlás
Online ajándékkártya vásárlás
Támogatóink
Ráadás
Amikor megtalál valakit egy szerep
Boka A Pál utcai fiúkból, Haimon az Antigonéből, Candid, Árad a gazság, F. úr, Orsino a Vízkeresztből: a teljesség igénye nélkül, Jámbor Nándor szerepei az idei évadban. És nemrégiben járta be a hír a médiát, Brenner János vértanú életéről készült televíziós sorozatban ő játssza a főszerepet. Szerepekről, színházról, életérzésről kérdeztük interjúnkban.
Az égben és a földön bál van
A Herendi Porcelánmanufaktúra és a Savaria Múzeum közös, május végéig látogatható „Porcelán-bál” című tárlatának, önmagában is helye lehetne a Schrammel-gyűjtemény épületében, de ha tudjuk, hogy Schrammel Imre korábban dolgozott herendi porcelánnal, sőt a bálózó, farsangot idéző figurák, valójában az ő keze nyomát viselik, akkor a találkozás létrejöttében semmi meglepő nincsen.
Katarzis pályán és színpadon
A színház és a sport világa közel sem áll olyan távol egymástól, mint ahogy az ember gondolná. Aki csak színházba jár, vagy aki csak sporteseményeket látogat, az esetleg idegenkedik a másik „térféltől”, de ha csak egyszer is megérinti a színpad, vagy/és a küzdőtér varázsa, akkor onnantól kezdve valószínűleg másként látja a helyzetet.
Sötét hangulatú álmok rendezője
A pince, A Pásztor sikeres, moziban bemutatott és streaming szolgáltatók kínálatába is felkerült filmjei Illés László rendezőnek. Most pedig forgatja a harmadikat, a Beszélő trófeákat. A hét végén nagyszabású forgatás volt, tömegjelenetekkel, komoly technikával. A rendezővel készülő filmjéről és további terveiről beszélgettünk.
A boldogság lehet döntés kérdése?
A színház következő nagyszínpadi bemutatója Barta Lajos Szerelem című darabja lesz február 18-án, amelyről a darab rendezője Nagy Cili azt mondja: miközben szórakoztató és könnyed, mély drámai súlyokat is hordoz. A darabról, a rendezés koncepciójáról, és arról beszélgettünk a bemutató előtt Nagy Cilivel, mitől női ez a darab, miért is kíván női rendezőt?
Pedro, mi amor!
Pedro Almodóvar egy zseni, a mozi festője, aki filmvászonra viszi a legélőbb színeket. Mindenekelőtt a vöröset, a fáradt lilát, a harsogó zöldet, a sárgát és a pinket, de mindent tud a kékről és hihetetlen, hogyan passzolhat össze nála a narancs a barnával, a türkiz a rózsással. Minden egyes beállítás akár egy festmény.
Dráma a kilencedikben
Antigoné. Szophoklész. Osztályteremszínház. Ezek a kulcsszavak a WSSZ egyik legújabb, készülő bemutatója kapcsán. Kísérleti előadás, ha úgy tetszik, de nem előzmények nélküli. A szereplők, szervezők reménye szerint a város sok tanulójának be tudják majd mutatni.
Vadászat a szerelemre
Barta Lajos színdarabja nem sokak könyvespolcán lehet meg, a könyvtárak viszont egy-egy ritkán kölcsönzött példányt tartanak belőle. Az olvasói befogadás egész más, mintha beülnénk egy előadásra, mégis izgalmas kaland elolvasni Barta darabját, főleg, hogy a Szépirodalmi 55-ös kiadásában kurzívval a szerző összes instrukcióját figyelemmel kísérhetjük közben. Váltsanak jegyet bátran, nem szpojlerezünk!
Szombathely szülötte: Márkus Emília
Márkus Emília, a Nemzeti Színháznak a századforduló idején Jászai Mari mellett legünnepeltebb drámai művésznője, Szombathelyen, 1860. szeptember 10-én született. Márkus Józsefnek, Budapest főpolgármesterének húga, a Színitanoda elvégzése után 1877-ben a Nemzeti Színházhoz szerződött, amelynek 1928-ban örökös és tiszteleti tagja lett.
Mindössze ennyi az élet
Két tonett egy magányos fogas, vajszínű ballonkabát. Másra nincs szüksége a két fantasztikus művésznek. De igen, mégis: a legvégén egy eltépett levélre. A Love letters (Szerelmes levelek) előadás harminc évvel ezelőtt született Mácsai Pál rendezésében. Mácsai döntése volt, hogy Hernádi Judit és Gálffi László tanulja meg a szöveget, ne felolvasóest, de „rendes” színház legyen. A szombathelyi vendégjáték előtt a két művésszel beszélgettünk.
Négy ember egy kanapén
Az unoka című új magyar film közönségtalálkozóval kísért bemutatóját láthatta a szombathelyi közönség a napokban. Az Oscar-díjas rendező: Deák Kristóf, s a három főszereplő: Pogány Judit, Jordán Tamás és Blahó Gergely voltak a vendégek.
A jelmez teszi a színészt?
Az Árad a gazság című nagy sikerrel játszott darab nyelvezete meglehetősen egyedi, az előadásnak pedig egészen sajátos hangulata van. Ezt a hangulatot a színészek játéka mellett a jelmezek teremtik meg. A jelmezeket Balla Ildikó tervezte. Vele beszélgettünk.
Zenésznek lenni: életforma
Ritka alkalom, hogy Osztrosits Eszter és Osztrosits Éva egy színpadon játszik. A két tehetséges hegedűművész a toronyi iskolában adott koncertet. Azt mondják, csodálatos érzés ott fellépni, ahol a mindennapjaikat töltötték. A művészek a következő év kihívásairól beszéltek.
Minden, amit tudni kell a szerelem írójáról
Barta Lajos Szerelem című darabja lesz a színház következő premierje. Az előadásról, illetve a darabról a későbbiekben Nagy Cilivel, a rendezővel is beszélgetünk majd, most a szerző, Barta Lajos írói munkásságát mutatjuk be.
Az idő elárvult gyermekei
Valami új kellene végre. Az új év önmagában kevés. Új magától is. Pörög az óra, múlik az idő, halad előre. Nem tudunk mit hozzátenni, nem tudjuk felgyorsítani, de lelassítani sem. Önjáró. Néha persze megállni látszik, vagy elrohanni éppen, de ez inkább csak csalóka érzet.
A Haragosszigettől az Ájlávjúig
Nagy-Bakonyi Boglárka remek szerepekkel zárta az előző évadot, s ugyanolyan remek szerepekkel folytatta az újat. A jól megérdemelt siker nem is maradt el. Vele beszélgettünk lezárásról, filmszerű forgatásról, vágásokról, szerepmintákról, zenéről.
Még kisebb karácsony
Kiskarácsony, nagykarácsony, mekkora is legyen valójában a karácsony?A karácsonyt, amelynek latin neve Nativitatis Domini, Natalis Domini (Az Úr születése), a nyugati kereszténység december 25-én, a keleti pedig január 7-én ünnepli.
Édes Anna örök!
Kosztolányi Dezső Édes Annája a statisztikák szerint az egyik legolvasottabb magyar regény. Elképzelhető, hogy ebben az is közrejátszik, hogy kötelező irodalom.Talán az sem véletlen, hogy több filmadaptáció is született a könyvből.
Jászai Mari, a tragika
Jászai Mari, a magyar színjátszás kiemelkedő egyénisége. A legenda szerint 16 évesen markotányos nőként szolgált a königgrätz-i csatatéren. Színpadon először Székesfehérvárott lépett fel.1867-ben a Budai Népszínháznál szerepelt, majd Kolozsvárra szerződött.
Szólít a drámapedagógus (2.)
A Szólít a szörny ifjúsági előadásait követően drámapedagógiai foglalkozás várja az ifjú nézőket, amelyeket két kitűnő szakember, vezet. Az első részben Németh Gyöngyi gondolatait osztottuk meg olvasóinkkal, ezúttal Németh Andrea következik.
4
5
6
7
8
9
10